High School Sports

State championship scoreboard (May 29)

Baseball

Class 6A

At Hoglund Stadium, Lawrence

Friday's Quarterfinals

SM Northwest 6, Goddard 5

Blue Valley 6, Manhattan 0

Maize 3, Olathe North 2

Lawrence Free State 11, Wichita Northwest 0

Today's Games

Semifinals

Blue Valley 8, SM Northwest 2

Maize (21-2) vs. Lawrence Free State (19-5), 12:30 p.m.

Championship Round

Third-place game: SM Northwest vs. Maize-Free State loser, 3

Championship: Blue Valley vs. Maize-Free State winner, 5

Class 5A

At Falley Field, Topeka

Friday's Quarterfinals

Topeka Seaman 6, Great Bend 5

Salina Central 9, Andover Central 3

Bishop Carroll 5, Bishop Miege 3

Lansing 5, Shawnee Mill Valley 3

Today's Games

Semifinals

Topeka Seaman 7, Salina Central 6

Bishop Carroll (21-2) vs. Lansing (18-3), 12:30 p.m.

Championship Round

Third-place game: Salina Central vs. Carroll-Lansing loser, 3

Championship: Topeka Seaman vs. Carroll-Lansing winner, 5

Class 4A

At Evans Stadium, Salina

Friday's Quarterfinals

Valley Center 8, Silver Lake 7

KC Ward 5, Fort Scott 0

Spring Hill 2, Scott City 1

Topeka Hayden 9, Mulvane 1

Today's Games

Semifinals

KC Ward 6, Valley Center 1

Spring Hill (14-10) vs. Topeka Hayden (17-7), 12:30 p.m.

Championship Round

Third-place game: Valley Center vs. Spring Hill-Topeka Hayden loser, 3

Championship: KC Ward vs. Spring Hill-Hayden winner, 5

Class 3A

At Norvell Field, Manhattan

Friday's Quarterfinals

Thomas More Prep 9, Riley County 4

Hillsboro 11, Wellsville 0

Douglass 8, Doniphan County 1

Galena 12, Neodesha 1

Today's Games

Semifinals

Thomas More Prep 22, Hillsboro 18

Douglass (10-11) vs. Galena (19-4), 12:30 p.m.

Championship Round

Third-place game: Hillsboro vs. Douglass-Galena loser, 3

Championship: TMP vs. Douglass-Galena winner, 5

Class 2-1A

At Soden's Grove, Emporia

Friday's Quarterfinals

Pittsburg Colgan 6, Moundridge 1

Ellis 8, Sublette 0

Ell-Saline 1, Jayhawk-Linn 0

Valley Falls 3, Central-Burden 2

Today's Games

Semifinals

Pittsburg Colgan (22-2) vs. Ellis (16-6), 10 a.m.

Ell-Saline (22-2) vs. Valley Falls (17-3), 12:30 p.m.

Championship Round

Third-place game, 3

Championship, 5

Softball

Class 6A

At Arrocha Ball Park, Lawrence

Friday's Quarterfinals

Washburn Rural 5, Olathe North 3

Maize 8, Garden City 0

SM North 3, Olathe Northwest 2

Olathe South 6, Wichita Northwest 1

Today's Games

Semifinals

Maize 5, Washburn Rural 3

SM North (18-5) vs. Olathe South (19-4), noon

Championship Round

Third-place game: Washburn Rural vs. SM North-Olathe South loser, 2 p.m.

Championship: Maize vs. SM North-Olathe South winner, 4

Class 5A

At Hummer Sports Complex, Topeka

Friday's Quarterfinals

St. Thomas Aquinas 2, Newton 0

Andale-Garden Plain 8, Shawnee Mill Valley 2

Bishop Carroll 2, Arkansas City 1

Salina South 2, Topeka Seaman 0

Today's Games

Bishop Carroll 3, St. Thomas Aquinas 2

Andale-Garden Plain 5, Salina South 1

Championship Round

Third-place game: St. Thomas Aquinas vs. Salina South, noon

Championship: Andale-Garden Plain vs. Salina Sout, 1 p.m.

Class 4A

At Burke Park, Salina

Friday's Quarterfinals

Buhler 2, Silver Lake 0

Basehor-Linwood 3, Colby 0

Mulvane 1, Girard 0

Paola 4, Holton 0

Today's Games

Semifinals

Mulvane 2, Buhler 0

Basehor-Linwood 6, Paola 4

Championship Round

Third-place game: Buhler vs. Paola, noon

Championship: Basehor-Linwood vs. Mulvane, 1 p.m.

Class 3A

At Twin Oaks Complex, Manhattan

Friday's Quarterfinals

Medicine Lodge 3, Riley County 0

Hillsboro 8, Thomas More Prep 2

Osage City 10, Caney Valley 0

Riverton 4, St. Marys 3

Today's Games

Semifinals

Osage City 4, Medicine Lodge 2

Riverton 2, Hillsboro 1

Championship Round

Third-place game: Medicine Lodge vs. Hillsboro, noon

Championship: Riverton vs. Osage City, 1 p.m.

Class 2-1A

At Trusler Sports Complex, Emporia

Friday's Quarterfinals

Spearville 14, Yates Center 6

Pittsburg Colgan 2, Wabaunsee 1

Chase County 9, Inman 4

Chetopa 9, Sylvan/Lucas-Luray 1

Today's Games

Semifinals

Spearville 9, Chase County 1

Pittsburg Colgan 10, Chetopa 4

Championship Round

Third-place game: Chase County vs. Chetopa, noon

Championship: Pittsburg Colgan vs. Spearville, 1 p.m.

Girls Soccer

Class 6A

At Olathe District Athletic Complex

Friday's Semifinals

BV Northwest 3, Garden City 0

BV West 7, Maize 2

Today's Championship Round

Third-place: Maize (15-3-1) vs. Garden City (16-2-1), noon

Championship: BV Northwest (13-5-2) vs. BV West (17-3), 2 p.m.

Class 5-1A

At Hummer Sports Complex, Topeka

Friday's Semifinals

Kapaun Mount Carmel 5, Topeka Hayden 2

St. Thomas Aquinas 4, Salina Central 0

Today's Championship Round

Third-place: Topeka Hayden (13-6-1) vs. Salina Central (15-4-1), noon

Championship: Kapaun Mount Carmel (17-3) vs. St. Thomas Aquinas (14-4-1), 2 p.m.

  Comments