College Sports

State tournament qualifiers

Boys

Class 6A

BV North (15-7)

BV Northwest (15-7)

Dodge City (19-3)

Leavenworth (16-6)

Maize (17-5)

Manhattan (12-10)

SM South (17-5)

Wichita Heights (20-2)

Class 5A

Andover Central (20-2)

Bishop Carroll (11-11)

Bishop Miege (22-0)

Gardner-Edgerton (18-4)

Great Bend (15-7)

KC Washington (13-9)

McPherson (21-1)

Topeka West (14-8)

Class 4A

Circle (13-9)

Coffeyville (19-2)

Holton (16-6)

KC Sumner (19-3)

Nickerson (17-6)

Ottawa (18-3)

Pratt (21-2)

Topeka Hayden (18-4)

Class 3A

Council Grove (13-10)

Galena (20-2)

Halstead (19-4)

KC Christian (16-5)

Minneapolis (19-4)

Rossville (19-3)

Southwestern Heights (19-3)

Wichita Collegiate (22-1)

Class 2A

Berean Academy (21-1)

Hill City (21-2)

Lyndon (16-7)

Nemaha Valley (14-9)

Olpe (21-2)

Pittsburg Colgan (19-3)

Salina Sacred Heart (19-4)

Spearville (22-1)

Class 1A

Baileyville (22-3)

Burrton (21-4)

Hanover (24-1)

Macksville (22-3)

Pretty Prairie (21-4)

Quinter (25-0)

South Gray (23-1)

Tribune (23-1)

GIRLs

Class 6A

Blue Valley (15-7)

Dodge City (19-3)

Lawrence Free State (15-7)

Maize (16-6)

Olathe South (21-1)

SM East (19-3)

Washburn Rural (19-3)

Wichita Heights (21-1)

Class 5A

Andover Central (22-0)

Bishop Carroll (20-2)

Bishop Miege (16-6)

McPherson (20-2)

Newton (17-5)

Shawnee Heights (9-12)

St. Thomas Aquinas (21-1)

Topeka Seaman (16-6)

Class 4A

Basehor-Linwood (15-7)

Cheney (23-0)

Circle (18-4)

Concordia (23-0)

Girard (22-1)

Hesston (17-6)

Holton (22-0)

Ottawa (19-2)

Class 3A

Beloit (18-5)

Frontenac (17-6)

Garden Plain (18-5)

Hillsboro (18-5)

Jefferson North (20-1)

Marion (18-5)

Riley County (12-10)

Thomas More Prep (21-1)

Class 2A

Berean Academy (20-3)

Hill City (21-2)

Lebo (16-7)

Olpe (23-0)

Osborne (18-4)

Pittsburg Colgan (19-3)

Spearville (20-3)

Valley Heights (18-5)

Class 1A

Argonia (25-0)

Frankfort (23-2)

Lincoln (18-7)

South Gray (25-0)

St. John (24-1)

St. Paul (24-0)

Tribune (20-5)

Wilson (17-8)

  Comments