College Sports

Tonight's sub-state basketball schedule (March 3)

Boys

Class 6A

Wichita South

Bracket A—Wichita South (2-18) at Dodge City (17-3), 6:30 p.m.

Class 5A

Andover

Bracket A—Wichita West (7-13) at Andover Central (18-2), 7 p.m.; Andover (10-10) at Liberal (11-9), 7.

Bracket B— Arkansas City (8-12) at Kapaun Mount Carmel (12-8); 7 p.m.; Bishop Carroll (9-11) at Winfield (11-9), 7.

Bishop Miege

Bracket A—Shawnee Mill Valley (9-11) at Pittsburg (15-5), 6:30 p.m.; St. Thomas Aquinas (6-14) at Bishop Miege (20-0), 7.

Bracket B—KC Wyandotte (7-13) at Gardner-Edgerton (16-4), 7 p.m.; KC Turner (7-13) at KC Harmon (17-3), 7.

McPherson

Bracket A—Salina South (4-16) at McPherson (19-1), 7 p.m.; Hutchinson (11-9) at Salina Central (12-8), 7.

Bracket B— Emporia (6-14) at Great Bend (13-7), 6 p.m.; Newton (4-16) at Hays (14-6), 7.

Topeka Highland Park

Bracket A—KC Washington (11-9) at Lansing (11-9), 7 p.m.; Shawnee Heights (4-16) at Topeka Highland Park (16-4), 7.

Bracket B—Bonner Springs (8-12) at Topeka West (12-8), 7 p.m.; KC Schlagle (7-13) at Topeka Seaman (12-8), 7.

Girls

Class 6A

Blue Valley

Bracket A—BV North (8-12) at BV West (10-10), 7 p.m.; Olathe North (3-17) at Olathe South (19-1), 7.

Bracket B— Olathe Northwest (8-12) at Olathe East (13-7), 7 p.m.; BV Northwest (6-14) at Blue Valley (13-7), 7.

SM Northwest

Bracket A— SM Northwest (5-15) at SM East (17-3), 7 p.m.; Lawrence (8-12) at SM North (9-11), 7.

Bracket B— Leavenworth (5-14) at SM West (16-4), 7 p.m.; SM South (7-13) at Lawrence Free State (13-7), 7.

Wichita East

Bracket A— Topeka (12-8) at Wichita Southeast (15-5), 7 p.m.; Derby (1-19) at Wichita Heights (19-1), 7.

Bracket B— Wichita East (5-15) at Manhattan (16-4), 7 p.m.; Junction City (5-15) at Washburn Rural (17-3), 7.

Wichita South

Bracket A— Wichita South (7-13) at Dodge City (17-3), 5 p.m.; Goddard (10-10) at Garden City (12-8), 6.

Bracket B— Campus (7-13) at Maize (14-6), 7 p.m.; Wichita North (7-13) at Wichita Northwest (14-6), 7.

  Comments