River Festival

June 1, 2013

Saturday’s River Run results

Men

10 Kilometers

Men

Overall

1. Javier Ceja, Wichita, 31 minutes, 10 seconds; 2. Nathan Wadsworth, Wichita, 31:49; 3. Geovanni Popaca, no hometown listed, 32:18; 4. Thomas O’Connell, Wichita, 32:38; 5. Bryant Keirns, Haysville, 32:40; 6. Dennis Smithhisler, Wichita, 34:36; 7. Eric Lightfoot, Andover, 35:08; 8. Zach Bailor, Wichita, 35:30; 9. Andrew Bird, Park City, 35:34; 10. Reece Landenberger, Wichita, 35:49; 11. Keith Long, Beaumont, 35:50; 12. Jeff Francis, Bel Aire, 35:52; 13. Corey Burton, Ellis, 36:08; 14. Michael Just, Andover, 36:25; 15. Marc Friesen, Newton, 36:32; 16. Riley Osen, Winfield, 36:36; 17. James Toomey, Wichita, 37:04; 18. Marcus Wilkerson, Wichita, 37:12; 19. Russell Bueseher, Elliott City, Md., 37:18; 20. Blake Foraker, Burrton, 37:23.

Age Groups

12-under — 1. Matt Mills, Newton, 48:39; 2. Jack Setser, Wichita, 50:32; 3. Avery Stuever, Wichita, 52:20.

13-15 — 1. Riley Osen, Winfield, 36:36; 2. Matthew Wilson, Wichita, 38:50; 3. Jared Stark, Augusta, 38:53.

16-18 — 1. Blake Foraker, Burrton, 37:23; 2. Henry Elliott, Bel Aire, 38:11; 3. Joseph Draut, Wichita, 39:58.

19-24 — 1. Thomas O’Connell, Wichita, 32:38; 2. Bryant Keirns, Haysville, 32:40; 3. Eric Lightfoot, Andover, 35:08.

25-29 — 1. James Toomey, Wichita, 37:04; 2. Chuy Lira, Wichita, 37:59; 3. Michael Fowler, Wichita, 39:05.

30-34 — 1. Andrew Bird, Park City, 35:34; 2. Jeff Francis, Bel Aire, 35:52; 3. James Lam, Wichita, 37:41.

35-39 — 1. Marc Friesen, Newton, 36:32; 2. Marcus Wilkerson, Wichita, 37:12; 3. Tim Warsnak, Newton, 38:06.

40-44 — 1. Corey Burton, Ellis, 36:08; 2. Bob Horning, Wichita, 37:44; 3. Robin Johnson, Wichita, 38:26.

45-49 — 1. Dennis Smithhisler, Wichita, 34:36; 2. Jon Evraets, Wichita, 37:35; 3. Matthew Brunett, Valley Center, 38:46.

50-54 — 1. Doug Karp, Wichita, 39:33; 2. Winston Kenton, Wichita, 40:33; 3. Scott Paulsen, Wichita, 41:34.

55-59 — 1. Brad Sweet, Wichita, 44:33; 2. Jeff Dunagan, Wichita, 44:38; 3. Richard Schock, Wichita, 46:11.

60-64 — 1. Laurence Kemp, Wichita, 47:21; 2. Curtis Rink, Wichita, 47:28; 3. Ted Warcholik, Duluth, Ga., 51:15.

65-69 — 1. Tom Snook, Cheney, 43:52; 2. Woody Entz, Wichita, 48:29; 3. John Osborne, Wichita, 53:26.

70-74 — 1. Leon Mattocks, Wichita, 54:15; 2. Paul Iseman, Wichita, 1:11:09.

75-over — 1. Ralph Williams, Wichita, 1:06:15; 2. James Schueler, Valley Center, 1:06:35; 3. Ray Grundmeyer Jr., Wichita, 1:07:50.

Women

Overall

1. Kellyn Johnson, Flagstaff, Ariz., 33:52; 2. Sharon Zeller, Kechi, 37:18; 3. Kaelyn Balch, Wichita, 37:35; 4. Amber Eichkorn, Wichita, 38:15; 5. Deb Torneden, Andover, 38:47; 6. Nancy Rusanowsky, Wichita, 39:02; 7. Julie Gawith, Andover, 39:24; 8. Cecilia Benton, Wichita, 40:03; 9. Lynn Unrau, Park City, 41:06; 10. Kelsey Buffum, Winfield, 41:58; 11. April Calaway, Wichita, 42:50; 12. Sarah Sutton, Wichita, 43:21; 13. Cari Weber, Maize, 43:37; 14. Jessica Balko, Mishawaka, Ind., 43:48; 15. Madison Breault, Valley Center, 43:54; 16. Malerie Davied, Wichita, 43:58; 17. Michele Banks, Wichita, 44:17; 18. Katherine Morris, Wichita, 44:19; 19. Ella Reusser, Wichita, 44:42; 20. Denise Schmidt, Augusta, 44:47.

Age Groups

12-under — 1. Grace Simon, Viola, 59:52; 2. Alexis Noblit, Cheney, 1:00:22; 3. Marisa McKey, Derby, 1:01:53.

13-15 — 1. Madison Breault, Valley Center, 43:54; 2. Alexis Mijares, Wichita, 45:07; 3. Aaren Morrell, Wichita, 46:47.

16-18 — 1. Malerie Davied, Wichita, 43:58; 2. Amanda Goebel, Wichita, 45:04; 3. Elise Larson, Wichita, 45:07.

19-24 — 1. Amber Eichkorn, Wichita, 38:15; 2. Cecilia Benton, Wichita, 40:03; 3. Kelsey Buffum, Winfield, 41:58.

25-29 — 1. Lynn Unrau, Park City, 41:06; 2. Ella Reusser, Wichita, 44:42; 3. Melissa Hartman, Conway Springs, 45:22.

30-34 — 1. Nancy Rusanowsky, Wichita, 39:02; 2. Julie Gawith, Andover, 39:24; 3. April Calaway, Wichita, 42:50.

35-39 — 1. Cari Weber, Maize, 43:37; 2. Denise Schmidt, Augusta, 44:47; 3. Shayna Weninger, Maize, 48:38.

40-44 — 1. Robin Welch, Wichita, 45:00; 2. Jennifer Schmidt, Wichita, 45:19; 3. Linda Brennan, Wichita, 45:37.

45-49 — 1. Michele Banks, Wichita, 44:17; 2. Katherine Morris, Wichita, 44:19; 3. Julie Campbell, Wichita, 45:25.

50-54 — 1. Elaine Chavez, Wichita, 48:10; 2. Melissa Spratt, Otata, 48:15; 3. Patsy Taylor, Wellington, 49:38.

55-59 — 1. Mary Hollenback, Douglass, 50:10; 2. Janis Mertes, Colwich, 53:19; 3. Fickie Tucker, Wichita, 55:05.

60-64 — 1. Barbara Holzman, Wichita, 48:18; 2. Karen Wells, Wichita, 53:14; 3. Merilyn Nuss, Wichita, 1:00:45.

65-69 — 1. Trudy Calloway, Wichita, 53:06; 2. Sheryl Drevo, Goddard, 54:07; 3. Helen Martin, Pittsburg, 1:01:18.

70-74 — 1. Mollie Thompson, Wichita, 1:17:07; 2. Rowena Hinshaw, Wichita, 1:18:20; 3. Gayla Hefley, Wichita, 1:21:11.

75-over — 1. Rita Sadowski, Newton, 1:17:47; 2. Eileen Schmidt, Sharon, 1:30:45.

2 Miles

Men

Overall

1. Brayden Barrientez, Haysville, 9 minutes, 40 seconds; 2. Daniel Craig, Gypsum, 9:57; 3. John Murphy III, Wichita, 10:31; 4. Shawn Walters, VAlley Center, 11:31; 5. Benjamin Poteete, Goddard, 11:36; 6. Cody Fitch, Wichita, 11:48; 7. Bernando Miranda, Wichita, 11:53; 8. Matt Spurgeon, Wichita, 11:53; 9. Kael Ecord, Wichita, 11:58; 10. Aaron Warwick, Wichita, 12:04; 11. Austin O’Neal, Clearwater, 12:14; 12. Anthony Arion, Wichita, 12:18; 13. Emiliano Monano, Wichita, 12:25; 14. Derrick Mead, Hutchinson, 12:16; 15. Victor Phan, Wichita, 12:27; 16. Steve Christy, Wichita, 12:32; 17. Joseph Ludwick, Wichita, 12:41; 18. Fletcher Kice, Wichita, 12:43; 19. Will Noonan, Wichita, 12:44; 20. Matthew Samsel, Wichita, 12:48.

Women

Overall

1. Kim Lemon, Wichita, 11:43; 2. Nancy Rusanowsky, Wichita, 12:04; 3. Erin Topham, Valley Center, 12:29; 4. Brooke Colglazier, Wichita, 12:54; 5. Devyn Smith, Belle Plaine, 12:58; 6. Kassidy Watkins, Wichita, 13:17; 7. Allison Topham, Valley Center, 13:31; 8. Lauren Scheufler, Wellington, 13:36; 9. Aimee Davis, no hometown listed, 13:45; 10. Olivia Eves, no hometown listed, 13:59; 11. Riley Fisher, Wichita, 14:00; 12. Kristie Marceau, Wichita, 14:01; 13. Lily Carroll, Valley Center, 14:12; 14. Erin Spureon, Wichita, 14:17; 15. Dakota Swanson, Wichita, 14:22; 16. Victoria Tamez, Wichita, 14:25; 17. Nicole Goebel, Wichita, 14:25; 18. Terra Flores, Andover, 14:31; 19. Delaney Bird, Wichita, 14:42; 20. Tavia Hart, Mulvane, 14:49.

Related content

Comments

Entertainment Videos