Log Out | Member Center

66°F

71°/59°

Thursday’s Scores, Friday’s schedule Thursday’s Kansas high school district football, regional soccer scores, Friday’s schedule (Oct. 31)

  • Published Thursday, Oct. 31, 2013, at 5:44 p.m.
  • Updated Friday, Nov. 1, 2013, at 11:11 a.m.

CLASS 6A

District 3

Olathe East 31, SM South 21

CLASS 5A

District 3

KC Harmon at KC Turner

District 6

Wichita West 48, Arkansas City 24

CLASS 4A

District 1

Atchison 20, KC Sumner 18

KC Piper 49, KC Ward 14

District 2

Tonganoxie 29, Basehor-Linwood 14

Jefferson West 21, Perry-Lecompton 7

District 3

Spring Hill 31, Bonner Springs 21

St. James Academy 40, DeSoto 12

District 4

Baldwin 42, Eudora 17

Ottawa 40, Santa Fe Trail 18

District 5

Paola 23, Louisburg 17 (2OT)

Osawatomie 35, Prairie View 6

District 6

Iola 20, Anderson County 12

Chanute 28, Fort Scott 7

District 7

Frontenac 8, Girard 3

Independence 56, Parsons 14

District 8

Coffeyville 41, Baxter Springs 0

Columbus 41, Labette County 0

District 9

Holton 26, Royal Valley 0

Topeka Hayden 57, Wamego 14

District 10

Maize South 48, Circle 0

Hesston 48, El Dorado 40

District 11

Wichita Collegiate 42, Augusta 3

Rose Hill 44, Trinity Academy 17

District 12

Mulvane 54, Clearwater 14

Winfield 41, Wellington 18

District 13

Andale 49, Cheney 6

Buhler 42, Nickerson 0

District 14

Ulysses 48, Hugoton 16

Larned 27, Pratt 14

District 15

Abilene 49, Smoky Valley 42 (2OT)

Chapman 50, McPherson 46

District 16

Clay Center 20, Concordia 0

Goodland 35, Colby 0

CLASS 3A

District 1

Hiawatha 28, Sabetha 7

Riverside 34, Horton 32

District 2

Nemaha Valley 19, Marysville 6

Riley County 35, Rock Creek 21

District 3

Pleasant Ridge 42, Atchison County 14

Silver Lake 74, Maur Hill-Mount Academy 14

District 4

Council Grove 28, Mission Valley 24

Rossville 39, St. Marys 0

District 5

Osage City 25, Central Heights 22

Wellsville 24, West Franklin 0

District 6

Humboldt 48, Burlington 13

Eureka 36, Fredonia 12

District 7

Caney Valley 59, Erie 6

Cherryvale 20, Neodesha 7

District 8

Galena 32, Riverton 8

Pittsburg Colgan 54, SE-Cherokee 12

District 9

Chaparral 47, Belle Plaine 12

Conway Springs 35, Douglass 8

District 10

Wichita Independent 34, Bluestem 30

Sedgwick 75, Remington 14

District 11

Kingman 32, Garden Plain 22

Hutchinson Trinity 28, Haven 14

District 12

Halstead 49, Hillsboro 28

Marion 27, Moundridge 0

District 13

SE-Saline 42, Ellsworth 0

Sacred Heart 43, Lyons 14

District 14

Beloit 68, Minneapolis 13

Phillipsburg 20, Norton 16

District 15

Hoisington 26, Thomas More Prep 17

Scott City 54, Russell 0

District 16

Holcomb 49, Cimarron 20

Lakin 48, Southwestern Heights 7

CLASS 2-1A

District 1

Troy at Doniphan West

Oskaloosa at Valley Heights (ND)

District 2

Valley Falls at Jefferson North

District 3

Waubaunsee 44, Chase County 14

Onaga at Herington

Northern Heights at Lyndon (ND)

District 5

Inman 41, Ellinwood 7

Sterling at Stanton County (ND)

District 6

Ell-Saline 22, Bennington 0

District 7

Oberlin 62, Leoti 14

District 8

Meade 73, Sublette 30

EIGHT-MAN I

District 1

Udall 46, Cedar Vale-Dexter 0

South Haven 50, Central-Burden 0

West Elk 42, Oxford 32

Burlingame 32, Sedan 6 (ND)

District 2

Marais des Cygnes 51, Pleasanton 0

St. Paul 38, Marmaton Valley 6

Yates Center 38, Uniontown 36

District 3

Burlingame 32, Sedan 6 (ND)

Hartford at Flinthills

Peabody-Burns 36, Lebo 14

Madison 46, Centre 0

District 4

Pike Valley at Linn

Wakefield 54, Lakeside 0

Osborne 52, Rock Hills 6

District 5

Lincoln 66, Canton-Galva 58

Solomon 44, Pretty Prairie 28

Central Plains 38, Little River 14

District 6

Windsor Academy at South Central (ND)

Kiowa County 48, St. John 0

Pratt Skyline at Kinsley

Fairfield 46, Macksville 0

District 7

Santana 56, Deerfield 8

Hodgeman County 50, South Gray 0

Spearville 58, Minneola 8

District 8

Hoxie 54, Rawlins County 28

WaKeeney 52, Quinter 22

Ness City 52, Hill City 6

EIGHT-MAN II

District 1

Axtell at KC East

Baileyville 66, BV-Randolph 32

Hanover 68, Frankfort 16

District 2

Argonia-Attica 64, Burrton 20

Chase at White City

Southern Cloud 60, Tescott 14

Goessel at Hope

District 3

Chetopa 70, Elk Valley 0

Waverly 46, Southern Coffey 20

Crest 32, Tyro Christian 12

District 4

Caldwell 32, Norwich 14

Cunningham at South Barber

District 5

Northern Valley at Golden Plains (ND)

Natoma at Beloit St. John’s

Logan-Palco at Stockton (ND)

District 6

Triplains-Brewster 45, Cheylin 0

Wheatland at Wallace County

Northern Valley at Golden Plains (ND)

Weskan 44, Greeley County 0

District 7

Dighton 56, Western Plains 6

Otis-Bison 32, Sylvan-Lucas 30

Victoria 1, Wilson 0 (forfeit)

District 8

Fowler 54, Ashland 6

Ingalls at Bucklin

Rolla 56, Moscow 6

Friday’s Schedule

CLASS 6A

District 1

Leavenworth at KC Wyandotte

Lawrence at Free State

District 2

SM East at SM North

SM Northwest at SM West

District 3

BV North at BV Northwest

District 4

Gardner-Edgerton at Olathe Northwest

Olathe South at Olathe North

District 5

Junction City at Manhattan

Topeka at Washburn Rural

District 6

Wichita Heights at Derby

Wichita Southeast vs. Wichita East

District 7

Campus vs. Wichita North

Wichita South at Wichita Northwest

District 8

Dodge City at Garden City

Maize at Hutchinson

CLASS 5A

District 1

Highland Park at Topeka West

Shawnee Heights at Topeka Seaman

District 2

KC Washington at KC Schlagle

Mill Valley at Lansing

District 3

Bishop Miege at St. Thomas Aquinas

District 4

BV West at Blue Valley

BV Southwest at Pittsburg

District 5

Andover at Newton

Emporia at Valley Center

District 6

Kapaun at Andover Central

District 7

Great Bend at Salina South

Salina Central at Hays

District 8

Carroll at Liberal

Eisenhower at Goddard

CLASS 2-1A

District 1

Centralia at Jackson Heights

District 2

McLouth at Leavenworth Immaculata

District 4

Jayhawk-Linn at Olpe

Oswego at NE-Arma

District 5

Medicine Lodge at La Crosse

District 6

Plainville at Washington County

Smith Center at Republic

District 7

Oakley at Ellis

District 8

Elkhart at Syracuse

Sterling at Stanton County (ND)

Regional boys soccer

Thursday’s games

Class 6A

Dodge City 1, Garden City 0

Derby 4, Hutchinson 1

East 2, Northwest 0

Manhattan 2, Washburn Rural 1

BV Northwest 3, BV West 0

SM Northwest 2, SM South 1

SM East 3, Blue Valley 0

Class 5A

Carroll 4, Goddard 0

Salina South 4, Hays 2

Kapaun 2, Liberal 1 (OT)

Andover at Maize South (Fri.)

Topeka Seaman 1, Shawnee Heights 0

Class 4-1A

McPherson 4, Topeka Hayden 2

Berean Academy at Independent (Fri.)

Rose Hill at Perry-Lecompton (Fri.)

Subscribe to our newsletters

The Wichita Eagle welcomes your comments on news of the day. The more voices engaged in conversation, the better for us all, but do keep it civil. Please refrain from profanity, obscenity, spam, name-calling or attacking others for their views. Please see our commenting policy for more information.

Have a news tip? You can send it to wenews@wichitaeagle.com.

Search for a job

in

Top jobs